Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Güzellik deyince ilk akla gelen saçlar, tırnak ve cildin görünümüdür. Bu görünüm sizin kaç yaşlarında gösterdiğinizi ele verir. Aynanın karşısına geçin ve kendinizi inceleyin. Saç kaliteniz bozulmuş ve mat mı görünüyor? Cilt kuru ve deride yer yer çatlaklar mı var? Tırnaklarda çizgiler, beyaz lekeler, kuruluk ve cansız bir...

Güzellik deyince ilk akla gelen saçlar, tırnak ve cildin görünümüdür. Bu görünüm sizin kaç yaşlarında gösterdiğinizi ele verir. Aynanın karşısına geçin ve kendinizi inceleyin. Saç kaliteniz bozulmuş ve mat mı görünüyor? Cilt kuru ve deride yer yer çatlaklar mı var? Tırnaklarda çizgiler, beyaz lekeler, kuruluk ve cansız bir görünüme mi sahip? Eğer böyleyse hızlı yaşlanıyor ve yetersiz besleniyorsunuz demektir.

Sağlıklı besin seçimi yanında yeterli su içimi, güneşten korunma, vücudun detoks fonksiyonunun çalışması için yeterli antioksidan alımı gibi birçok faktör saç, tırnak ve cilt sağlığınızı olumlu etkileyerek genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Canlı cilt, saç ve tırnaklar için 8 süper besin.

Kahve: Journal of the National Cancer Institute yayınladığı raporda cilde iyi gelen ve deride oluşabilecek kanser hücrelerinin üremesini engelleyen içeceklerin başında kahvenin geldiğini bildirdi.  Yapılan 10 yıllık araştırmada; kahve içenlerin kahve içmeyenlere göre % 20 daha fazla cilt sağlıklarının iyi olduğunu ve melanom adlı kansere karşı yakalanma risklerinin de daha düşük olabileceğini belirtti. Günde 4 fincan filtre edilmiş kahve içiminin sağlıklı olduğunu açıklayan beslenme bilim araştırmacıları; şekersiz, kremasız ve aroma eklenmeden içilen kahvenin besleyici değeri açısından etkili olduğunu belirtmektedir.

Domates ve Karpuz: Cildinizin yaşlanmasını hızlandıran önemli etken olan güneşin ultraviyole ışınlarının zararlarından korunmada likopenden zengin süper güç domates ve karpuzun rolü oldukça büyük. Karpuzda bulunan sağlıklı fitokimyasalların domatesten % 40 daha fazla olduğuna dikkat çeken araştırmacılar dengeli yeme düzeninde yaz mevsiminde bu iki besini sık ve büyük porsiyonlarda yemeyi öneriyor. Salatalara bolca taze domates eklemeli, gün içinde en az 3-4 porsiyon kadar karpuz yemelisiniz. Böylece parıldayan cildinizi kısa sürede herkes fark edecek.

Nar: Yüksek C vitamini içeriği tırnak ve deride oluşacak hücresel hasarların önlenmesinde etkili. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada düzenli nar tüketenlerin orta yaşlarda deride buruşma ve tırnaklarda deformasyonun daha az görüldüğünü bildirdi. Antosiyanidin antioksidanı sayesinde kolljen doku yapımına da yardımcı olan nar içeriği sayesinde cildin pürüzsüz bir görünüm almasında da çok etkili. Tırnakların düzenli uzaması, güçlü ve çizgisiz bir yapıya sahip olmasında da etkili.Taze Yaban Mersini: Minicik taneler güzelliğin sırını taşıyor diyebilirim. Bolca içerdiği C ve E vitamini sayesinde teninizin canlı ve pürüzsüz olmasını, saçların canlılaşmasını ve tırnakların kurumasını önleyici destek sağlar. Taze yaban mersinini 1 su bardağı kadar yaz kış düzenli tüketme E vitaminin vücuda vereceği nemlenme sayesinde güzelliğinize güzellik katmanız olası. Çünkü yüksek E vitamini ve nem derinin serbest radikallere karşı savaşmasını sağlar, saçlara nem vererek parlak görünmesini destekler ve tırnak gibi sert dokuların kurumasını önler.

Istakoz: Antiinflamatuvar etkiye sahip bu kabuklu deniz ürününü birçok hastalığa deva olduğunu söylemek hiçte zor değil. İçerdiği bolca çinko sayesinde tırnak, saç ve deri sağlığına direk etki sağlar. Akneden tırnakların kırılmasına, saçların dökülmesinden derinin yenilenmesine kadar etkili olan ıstakoz ızgara olarak ve üzerine zeytinyağı ile servis edildiğinde en güçlü etkiyi vücuda sağlamaktadır.   

Kara Lahana: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden en değerlisi kara lahana bolca K vitamini ve demir minerali ihtiva eder. Kara lahanayı çhafif pişmiş tüketmek kanın akışkanlığını hızlandırır ve kanın pıhtı yapma süresini de dengede tutar. Kan dokulara ne kadar çok gelir ve orada kalırsa doku yenilenir. Tırnak, saç ve deri dokularındaki gibi. Ayrıca iyi bir demir kaynağı olan kara lahana derinin solması önler, tırnakların soyulmasına karşı koruyucu etki gösterebilmektedir.

Yumurta: Tırnaklarımızın temel dokusu proteindir. Yetersiz proteinden beslenme tırnakların kırılması ve uzamaması için önemli bir nedendir. Yumurtada bulunan birçok vitamin saçların kalitesini de etkiler. Yumurta biyotin ve B kompleks vitaminlerinin çok iyi kaynağı olup amino asitlerin sentezinde görev alırlar. Sağlıklı saç ve tırnaklar için her gün en az 1 adet yumurta yemenizi tavsiye ederim.Ceviz: Saçların ve cildinizin pırıl pırıl olmasında omega 3 yağ asitlerinin etkisi büyüktür. Omega 3 saçların nemlenmesinde de etkili rol oynar. Ceviz E vitaminini oldukça yüksek oranda içerir. E vitamini saç foliküllerinin de hasarını önleyerek saçlara hacim verir. Saçlarda bakır eksikliğinin rengi grileştirdiğini belirten araştırmacılar cevizdeki yüksek miktardaki bakır sayesinde rengi de koruduğunu bildirmektedir. Her gün yarım komposto kasesi kadar ceviz tırnaklar ve saçlar için yenmesini tavsiye ederim.