Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan 2014 yılına ait araştırma özellikle kadınlarda yüksek yağlı yemek yeme alışkanlığına bir de günlük yaşamın eklendiği stres eklendiğinde metabolizmanın düştüğünü kanıtladılar. Araştırma yaşları 45-55 arasında olan 58 kadın üzerinde yapıldı. Özel bir yaşam alanı yaratılan bu gönüllü hanımlara 930 kalorilik 60 gram yağ içeren diyet gün boyu tükettirilerek 6 ay takip edildi. Yemekleri yemeden önce kişisel stres kaynakları önceden belirlenmiş kadınlara stres kaynağı sunulup sonra öğünlerinin tüketilmesi sağlandı. Ve gün içinde metabolizma hızları saat başı ölçülüp, kanda şeker, kan yağı, insülin ve stres hormonu...

Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan 2014 yılına ait araştırma özellikle kadınlarda yüksek yağlı yemek yeme alışkanlığına bir de günlük yaşamın eklendiği stres eklendiğinde metabolizmanın düştüğünü kanıtladılar. Araştırma yaşları 45-55 arasında olan 58 kadın üzerinde yapıldı. Özel bir yaşam alanı yaratılan bu gönüllü hanımlara 930 kalorilik 60 gram yağ içeren diyet gün boyu tükettirilerek 6 ay takip edildi. Yemekleri yemeden önce kişisel stres kaynakları önceden belirlenmiş kadınlara stres kaynağı sunulup sonra öğünlerinin tüketilmesi sağlandı. Ve gün içinde metabolizma hızları saat başı ölçülüp, kanda şeker, kan yağı, insülin ve stres hormonu kortizolün seviyeleri ölçüldü. Araştırma sonuçlarına bakıldığında; yağlı diyete ve strese maruz kalan kadınlar genel olarak normal yaşamda metabolizma hızlarına göre her ay ortalama metabolizma hızında yaklaşık 100 kalorinin düştüğü görüldü. Stres kandaki insülin düzeyini arttırmakta, insülin düzeyi arttıkça hücre içinde yağın yanması yerine diyetteki yağın depolanması mekanizmasının arttığı belirlendi. Stres ile kanda kortizol düzeyi yükselmekte, kan şekeri insülin fazla salgılandığı için düşmekte ve yemek sonrasında şekerli yiyeceğe istek açığa çıktığı belirlendi. Araştırma sonuna kadar süreç içinde son ay şekerli yeme isteği olanlara serbest tatlı tüketimine izin verilerek izlenen deneklerde yüksek yağlı diyete şeker eklenmesi ile birden kilo alımını da ortaya çıkıp, kan yağlarının da hızla arttığı gözlendi. Çalışma sonuçlarını yorumlayan beslenme doktorları; aslında normal hayatta yaşanan fazla yağlı yeme ve günlük stres ardından mideyi doldurup daha sonra da kan şekeri düştüğü için şekerli bir yiyecekle devam ettirme durumunu laboratuar analizleri ile kontrol altına alıp denetledik. Yapılan araştırmanın güncel hayattaki yeme düzeninden farkı olmadığını ve beslenme düzeninde strese bağlı yeme, yüksek yağlı besin seçimi, kan şekeri düşmesi ile fazla tatlı yemenin bireyin hormonsal mekanizmalarını bozarak vücudun yağlanması ile sonuçladığının kanıtı olduğunu bildirdiler.

Evet stres, depresyon ve şekerli yeme kortizol ve insülin hormonlarının salgısını arttırarak kan şekerinin ani düşmesine neden olmaktadır. Çoğu psikolojik bozukluk tedavisinde ilaç kullananların tatlıya düşkünlüğüm arttı demesinin de altında yatan bilimsel gerçeğin bu olduğunu bildiren araştırmacılar, bu şekilde beslenmenin bazal metabolizma hızını da düşürerek kısa zamanda çok fazla kilo alımına neden olduğu uyarısını da yaptılar. Araştırmayı yürüten bilim adamları stresi yönetmenin zor olduğunu ve hormonsal değişikliğin de strese bağlı olduğunu biliyoruz diyorlar. O zaman yapılacak en önemli adımın yiyeceklerin seçimine dikkat etmekten geçtiğinin altını çiziyorlar. Az yağlı, az sağlıklı şekerli ve mümkün olduğunca düzenli aktiviteli bir yaşamı benimsemenin önemini vurguluyorlar.

Son araştırmalar stresin insülin hormonunu artırması dışında özellikle glikokortikoid hormonunun dilde bulunan tatlı duyu reseptörlerini de harekete geçirerek şekerli yeme isteğini uyardığını bildiriyor. Beslenmede strese bağlı şekerli tüketimin artması şişmanlığı ve dolaylı olarak da diyabetin gelişmesini tetiklediği gerçeği de yaşam koşullarımızı olan olumsuz durumlara göre muhakkak şekillendirmemizin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha algılamamızı sağlıyor.

Sonuç olarak stres ve gelişi güzel yağlı yiyecek tüketmek metabolizmayı yavaşlatarak şişmanlamaya neden oluyor. Ve strese bağlı değişen hormonsal düzen sonrası kan şekeri düşüyor şekerli yeme isteği açığa çıkıyor. Stres dilde şekere duyarlı bölgelerin de duyarlılığını arttırarak fazla tatlı yemeye yönlendiriyor. Sonuçta yavaş metabolizma, hızlı kilo alımı ve kronik hastalıklardan şeker hastalığına kadar giden bir yolda kendimizi bulabiliyoruz.