Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Kırmızı acı biberde bulunan kapsaisin adlı özel kimyasalın dünyada mide ülserini iyileştirmede kullanılması ile başlayan süreç son yıllarda bu bileşenin metabolizmayı hızlandırma ile yağ yakma özelliğinin de keşfedilmesi sonucunda popülerliği inanılmaz derecede yaygınlaşmıştır. Araştırmalar doğal besinde bulunan bu kimyasalın vücutta yağ yakımında etkili olduğunu bildirse de hap şeklinde formları kilo vermede etkinliği kanıtlanmamış olsa da hızla üretilmeye...

Kırmızı acı biberde bulunan kapsaisin adlı özel kimyasalın dünyada mide ülserini iyileştirmede kullanılması ile başlayan süreç son yıllarda bu bileşenin metabolizmayı hızlandırma ile yağ yakma özelliğinin de keşfedilmesi sonucunda popülerliği inanılmaz derecede yaygınlaşmıştır. Araştırmalar doğal besinde bulunan bu kimyasalın vücutta yağ yakımında etkili olduğunu bildirse de hap şeklinde formları kilo vermede etkinliği kanıtlanmamış olsa da hızla üretilmeye başlanmış ve piyasada raflarda “acı biber hapı” olarak yerini almaya başlamıştır. Ve böylece ülkemize Uzakdoğu’dan gelen ve Meksika biberi çekirdeği esanslı zayıflama hapı olarak, diğer ismiyle acı biber hapı ya da biberiye hapı; özellikle zayıflama amacıyla yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Aslında gerçekçi olduğumuzda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’de üretim izni vermediği Meksika acı biber hapının ülkemizde piyasada satışı yasa dışı yollardan yapıldığı da bilinmektedir. Yine internet üzerinden satışa sunulan bu yasal olmayan çoğu zaman muhatabı bulunamayan bitkisel diye satılan ürünler ile mücadele verilse de, kilo vermek için talep edildiğini bilen kötü niyetli kişiler bunu farklı isimlerle pazarlamaktan maalesef vazgeçememektedirler.

Her gün bunun gibi bitkiseldir dedikleri zayıflama haplarını bir şekilde kullananların sayısı artarken, kullanmaya başladıktan ilk 15 gün içerisinde de ciddi sağlık sorunları nedeniyle hastaneye başvuru sayısında da hızlı bir artış görüldüğünü size hatırlatmak isterim. Uluslararası düzeyde bitkisel denilip zayıflama amacı ile topluma satılmaya çalışılan bu ürünler üzerindeki olumsuz bilimsel değerlendirme sonuçları oldukça fazla olup toplumun doğru bilinçlenmesi açısından tüketiminin doğru olmadığı uyarısı etkin yapılırken ülkemizde yapılan bilimsel çalışma verileri inanılmaz az olup uyarılarında etkisiz olması her geçen gün yeni hayatların zayıflama uğruna kararması ile sonuçlandığı da önemli bir gerçektir.

Ancak Şanlıurfa Harran Üniversitesinden acı biber hapı kullanarak zayıflamak isteyen 2 ayrı vakada kalp ritminde bozukluk ile acil servise başvuru raporu kayıtlara geçmiştir. Biri 33 yaşında kadın göğüs ağrısı ve çarpıntı şikayetleriyle yaklaşık 1 haftadır kilo verme amacıyla doktor önerisi dışında çevresindekilerin tavsiyesi ile Meksika acı biber hapından (günde 2 kez 800 mg tablet) aldığı, hastanın bilinen bir hastalığı ve düzenli kullandığı bir ilacının olmadığı düşünüldüğünde elektrokardiyografisinde (EKG) ciddi kalp ritmi bozukluğunun tespiti ile acı biber hapından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Diğer vaka ise 19 yaşında genç kız çarpıntı, halsizlik ve göğüs ağrısı şikayetleriyle acil servise başvurduğu, yaklaşık 2 gündür zayıflama amacıyla hekim önerisi dışında acı biber hapından günde 400 mg’lık bir tablet aldığı öğrenilmiş, bu vakanın da bilinen bir hastalığı ve düzenli kullandığı bir ilacının olmaması ile EKG’de yüksek ventriküler hız tespit edilmiştir.