Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Sıcak yaz günlerinin ferahlatan, mutluluk veren ve sağlıklı yiyeceği olan dondurmanın bahar ve kış günlerinde Avrupa ve Amerika’da düzenli yenildiğini biliyor muydunuz? Beslenme Uzmanınız olarak çocukların vazgeçilmezi olan bu eşsiz tadı korkmadan her mevsim tatlı ihtiyacını gidermek için verebileceğinizin müjdesini siz değerli Mother and Baby anneleri ile paylaşmak istiyorum. Çünkü bu içi sağlık dolu sütlü tatlının diğer tatlılara oranla tok tutabildiği ve kemik...

 
Sıcak yaz günlerinin ferahlatan, mutluluk veren ve sağlıklı yiyeceği olan dondurmanın bahar ve kış günlerinde Avrupa ve Amerika’da düzenli yenildiğini biliyor muydunuz? Beslenme Uzmanınız olarak çocukların vazgeçilmezi olan bu eşsiz tadı korkmadan her mevsim tatlı ihtiyacını gidermek için verebileceğinizin müjdesini siz değerli Mother and Baby anneleri ile paylaşmak istiyorum.  Çünkü bu içi sağlık dolu sütlü tatlının diğer tatlılara oranla tok tutabildiği ve kemik gelişimini destekleyecek kalsiyumu sağlayabildiğini bilimsel araştırmalar bildiriyor. Bu nedenle çocuklarınıza aman soğuk havalarda yenilmez demeyin ve dondurma vermekten asla kaçınmayın.

Dondurma besin içeriği açısından çocuklarınızın günlük alması gereken birçok besini içerisinde barındırıyor. Bu yüzden çocuklarınız hem sağlıklı tatlı yiyerek karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerden birçoğunu dondurma sayesinde alarak dengeli beslenmeyi zevkli bir şekilde öğrenebilirler. Çünkü dondurmada doğal olarak bulunan A, E, C, D ve B grubu vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum gibi mineraller hem çocukların gelişimi hem de yetişkinlerin kişisel sağlığını koruyabilmeleri için temel besinler arasında olduğu için sağlıklı beslenme sisteminde değerli bir alternatif olduğunu belirtmek isterim. 
 
Dondurma, bisküvi, çikolata ve şerbetli tatlılar arasında enerji yoğunluğu ve kalori bakımından en zararsızıdır. Dondurmanın besin değerini ve enerji içeriğini başka tatlılar ile karşılaştıracak olursak, 1 muz veya yarım kurabiye ile eş değerde olduğunu söylemek istiyorum. Dondurmaların neredeyse yüzde 50’si hava ile doldurulduğundan vücutta midede hacim kaplayarak doygunluk hormonunun daha çabuk salgılanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocuklarınıza ana yemek alternatifi değil, yemek sonrasında veya ara öğünlerde tatlı olarak verilmesini özellkle tavsiye ederim.

Dondurma hamile ve emziren anneler için de açıkçası sağlıklı bir alternatiftir. Çünkü içerdiği konjuge linoleik asit sayesinde enerji metabolizmasını düzenleyerek sağlıklı beslenme düzeni içinde yenilen dondurma kilo almayı engelleyebilir hatta zayıflamaya da yardımcı olabilir. İsveç’te yapılan bir araştırmada, süt ürünleri hakkının günde en az bir porsiyonunu dondurma yiyen kadınların, yemeyen kadınlara göre kilo verme ve koruma açısından daha etkili olduğunu belirtmiştir. Araştırmacılar bu farkı süt içerisinde bulunan konjuge linoleik asidin yağ sentezini etkileyebileceği, tatlı ihtiyacını dengeleyerek fazla şekerli yemeyi önleme etkileri sayesinde yaptığını bildirmişlerdir. 
 
Paketlenmiş Hijyenik Dondurma En Sağlıklısı
 
Dondurma bir süt ürünüdür ve bildiğiniz gibi süt ürünlerinin üretim ve son kullanım tarihleri arasındaki süre kısadır. Pastörize edilmemiş sütten yapılan dondurma, bozulabilme ve sağlığınıza zarar verebilme olasılığına sahiptir. Doğru şartlarda saklanmadığı takdirde dondurma, Salmonella ve Staphilkokkus adlı mikropların üremesine ve insanlara geçmesine neden olabilir. Bu nedenle üretimden sunuma kadar dondurmalarınızın hijyenik ortamlarda taşındığına ve depolandığına emin olmalısınız. Dondurmayı tüketmeden önce, son kullanma tarihlerine bakarak, üzerinde kırık buz parçacıkları olmadığını gördükten sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Pastörize edilmiş sütten yapılan ve hijyenik ortamlarda sağlıklı bir şekilde üretilen, kapalı ambalajlar içinde saklanmış ve paketlenmiş dondurmaları tercih etmenizi öneriyorum.
 
Dondurma Çocukları Hasta Eder Mi?
 
Anne babaların çocuklarına yedirmeden önce özellikle kış aylarında dondurma ile ilgili büyük endişe yasadıklarını biliyorum. Boğaz ağrısına neden olabileceği gibi bir yanlış bir inanç açıkçası bir efsane gibi dolaşmaktadır. Yapılan araştırmalar, dondurma ve boğaz ağrısı veya boğazda oluşabilecek enfeksiyonlar arasında doğrudan bir ilişkisi olmadığını belirtilmektedir. Hatta, artık bir çok doktor boğazı ağrıyan çocuklara dondurma yemelerini önermektedir. Dondurmanın soğuk olması boğazda bir uyuşma hissi yaratarak ağrıyı azaltır, yumuşak dokusu ile diğer yiyeceklerin daha kolay yutulabilmesine de yardımcı olur. Ayrıca, yapılan araştırmalar, dondurma tüketiminin çocukları ve yetişkinleri mutlu eden bir yiyecek olduğunu belirtmektedir. Hastalanmış kişiler ve çocuklar mutlu olduklarında ise vücutlarının bağışıklık sistemi güçlenir ve vücut dirençleri artar.
 
Günlük Kalsiyumu Dondurmadan Alabilir Miyiz?
 
Kalsiyum, çocuklarınızın kemik gelişimindeki en önemli mineraldir. Onun dışında kalsiyum, çocuklarda ve yetişkinlerde diş sağlığını koruma, kanın pıhtılaşmasını sağlama, sinir iletimini hızlandırma ve kalp atışlarının ritmini düzenleme gibi birçok önemli role sahiptir. Kalsiyumun en zengin kaynaklarından biri süt ürünleridir. Çocukların günlük kalsiyum ihtiyacı yaşlarına göre 1000-1300 mg arasında oynamaktadır. Dondurmaların çoğunun 100 gramında 109 mg kalsiyum bulunur. Bu nedenle, kemik gelişimi sırasında çocuklarınıza kalsiyum tüketimlerine destek olmak amaçlı 1 porsiyon süt yerine 1 küçük kase dondurma yedirebilirsiniz.

Günümüzde çocuklar ve yetişkinler, kalsiyumu yeterli miktarlarda tüketmemektedir. Yapılan birçok araştırmada kalsiyum hem osteoporoz, hem de yaşlılığın beraberinde getirdiği kemik erimesini önlediğini açıkça belirtmektedir. Birçok çocuğun düzenli süt içmediği düşünüldüğünde onun yerine düzenli dondurma tüketmesinin yağsız süt içmekten besin değeri olarak hiç bir farkı olmadığı söylemem çocuğunuzun ileride kemik sağlığı sorunları önlenmesinde pratik bir çözüm olacağını hatırlatmak isterim.
 
Taze süt yerine Süt Tozu Kullanan Dondurma da Sağlıklı Mıdır?
 
Süt tozu ve taze süt arasında besin kalitesi olarak çok bir fark yoktur. Süt tozu sadece B12 vitamini içeriği açısından taze süte göre daha az içerir. Süt tozu, taze sütün suyu çekilerek kurutulmuş halidir ve herhangi başka bir katkı maddesi yoktur. Bu nedenle, hem taze süt hem de süt tozundan üretilmiş olan dondurma markalarını tüketmenizde hiç bir sakınca yoktur.