Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Şişmanlık bir hastalıktır ve tıbbın babası Hipokrat “Hastayken yersek yediklerimiz hastalığımızı da besler” diyerek açıkçası vücuda gereğinden fazla yemek vermenin sağlığa sakıncalarını yıllar öncesinden basitçe tanımlamıştır. Şişmanlık yemek yeme ile ortaya çıkan fakat hormonların da düzeninde bozulma ile vücutta hastalık yapan...


Şişmanlık bir hastalıktır ve tıbbın babası Hipokrat “Hastayken yersek yediklerimiz hastalığımızı da besler” diyerek açıkçası vücuda gereğinden fazla yemek vermenin sağlığa sakıncalarını yıllar öncesinden basitçe tanımlamıştır. Şişmanlık yemek yeme ile ortaya çıkan fakat hormonların da düzeninde bozulma ile vücutta hastalık yapan yağ depolarının aşırı olması durumu olduğuna göre; şişmanlığa neden olan hormonların doğal yollarla düzene girmesini sağlayacak değişimler yaparak zayıflamayı sağlamak yapılması gereken ilk adım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun için sizlerle paylaşacağım 3 kuralı uygulamak hormonsal düzensizliğinin ortadan kalkmasını sağlayabileceksiniz.

1. Daha Az Yemeye Vücudu Adapte Edin: Açlık değil ancak mümkün olduğunca yemeyi azaltmak yani yiyecekler ile aldığınız kalori miktarını sağlığı koruyacak şekilde minimuma indirme; şişmanlığı tetikleyen birçok hormonun da düzenli çalışmasını sağlayabilmektedir. Bu güvenli miktarda kalori azaltma öncelikle yağ depolarının oluşmasını sağlayan enzimlerin, leptin ve insülin hormonunun çalışmasını normale dönmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yiyecekleri azaltmak açlık hormonu olan ghrelini baskılayarak tok kalmanın kolaylaşmasını sağlar, büyüme hormonunu arttırarak yağ depolarının da yanmasını hızlandırır. Ve doğru miktarda yiyecek azaltmak katekolaminlerin sentezini arttırarak metabolizmanın da hızlanmasını sağlar. Erkeklerin 18-59 yaşları arasında 2200 kalori günlük gereksinimi olan kaloriyi haftada 1 kg verebilmeleri için 1400’e, aynı yaş grubu kadınların 1800 kalori olması gereken kaloriyi de 1000’e indirmeleri gerekmektedir. Bu kalorilerin altında yeme sistemi ile zayıflamak birçok kronik hastalığın, kas kaybının ve hormon sisteminin bozulmasını tetikler.

2. Egzersizleri Sabah veya Akşam  Yapmayı İlke Edinin: Fiziksel aktivite aslında günün her anında yapılması uygun olan kalori yakımını arttıran en önemli zayıflama destekleyicisidir. Aktiviteyi ne zaman yaparsanız onu takip eden 24 saat sonra kalori yakımının başlamasını tetiklersiniz. Bu nedenle kalori yakımının sürekli olmasını sağlamalısınız ki zayıflama etkili ve düzenli olsun. Sürekli ve düzenli yapılan egzersizin zayıflamayı kolaylaştırması da bu etkiden dolayı olduğunu unutmamalısınız. Kortizol aktiviteden etkilenen ve yağ depolarının eritmesini sağlayan bir hormondur. Sabah erken saatlerde ve akşam geç vakitlerde kortizol en düşük seviyelerine gelir. Kortizol düştüğünde uyuşukluk ve depresyona eğilim artar. Bu nedenle sabah yataktan kalmak istemez ve kahvaltı öğününü atlamayı tercih eder, akşamda depresyona meyilden dolayı da sürekli bir şeyler atıştırmak isteriz. Bu durumda kortizol düzeyini kanda yükseltmek düzenli zayıflamak için gereklidir. Çünkü tempolu egzersizler kortizolün kanda hızlı bir şekilde yükselmesini kolaylaştırır. Kortizol yükseldikçe vücutta da yağ yakımını sağlar.   

3. Yiyeceklerden Aldığınız Her Lokmayı En Az 30 Kere Çiğneyin: Çiğnemek tükürük bezinin normal çalışmasını sağlayarak yiyeceklerin ağızda kısmen sindirme hazırlanmasını kolaylaştırır. Her lokmayı yavaş ve çok çiğnemek mide ve beyin arasındaki doyum sinyallerinin düzenlenmesini sağlar. Midede yavaş çiğneme ile hidroklorik asit salınımı kontrol altına alınır ve kısa süreli acıkma engellenir. Bağırsaklardan kolesistokinin adlı tokluk sağlayıcı hormon da devreye girerek çok çiğnemeye bağlı hormonsal düzenleme kendiliğinden oluşur.   

Vücut kas dokusu metabolik olarak yağ dokusuna göre aktif bir yapısı bulunur. Yani 1 kg kas dokusu 1 kg yağ dokusuna göre çok daha fazla kalori yakabilme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle zayıflama sürecinde kesinlikle kas dokusu kaybı yaratmamak gerekir. Kasların kaybolmaması için beslenmenin sağlıklı karbonhidrat, sağlıklı yağsız protein kaynakları, bol A, C, E vitaminleri ile çinko, selenyum gibi mineraller ve polifenol adlı antioksidanlardan zengin beslenme uygulamak gerekmektedir.

Sağlıklı Karbonhidrat Kaynakları: Zayıflama sürecinde ana öğünlerindeki menünüzde beyaz ekmek dışındaki tüm ekmek çeşitlerine, kepekli makarna, bulgur, kuru yemişler ve kuru baklagillerden birine mutlaka yer vermelisiniz. Bu yiyeceklerden çinko, E vitamini, polifenolleri bolca alarak kas dokunuzun da korunarak kilo kaybınızı kolayca sağlayabileceksiniz.

Sağlıklı Protein Kaynakları: Yine ana öğünlerinizde yağsız kırmızı et, derisiz tavuk, hindi ve balık etini tercih etmeli, her gün 1 adet tam pişmiş yumurta yemeli, süt, yoğurt ve peynirden mümkün olduğunca zengin beslenmeyi sağlamalısınız.

Taze Çiğ Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri her öğünde sınırsız olarak taze ve çiğ formları ile yemelisiniz.  Koyu yeşil yapraklı sebzeler bolca polifenol içerirler. Ana öğünlerin yanında taze nane, taze fesleğen, taze kekik, taze dereotu, taze maydanoz, marul, ıspanak, semizotu, roka, pazı, ebegümeci ve kuzukulağını doyana kadar yemek kas fibrillerinde oluşan tahribatların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Soslar: Sağlıklı protein kaynağı olan et çeşitlerinin yanına hardalla lezzetlendirebilir, sebze yemeklerine her türlü baharatı bolca koyabilir, salatalara nar ekşisi veya limon kullanabilirsiniz.

Toksinleri Atmak İçin Sirkeli Su İçin: Elma sirkesi midede zararlı hastalık yapan mikropların öldürülmesinde kanın temizlenmesinde birebir etkilidir. Sabah uyanınca ve akşam yatarken 1 su bardağı ılık suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyarak hem yağ yakımını hızlandırabilir hem de toksinlerin atımını kolaylaştırabilirsiniz.

Taze Meyveler: Bir ara öğünde büyük kase farklı meyvelerden oluşan meyve tabağı hazırlayın. Bu tabaktan alacağınız vitaminleri haplardan bile sağlayamazsınız. Taze meyveler iyi antioksidan kaynağı olup bolca lif içerirler. Sağlıklı şekerleri barındıran bu vitamin depolarını her gün düzenli yemek önemlidir.

Acıktıkça Yağsız Yoğurt: Zayıflama sırasında tok kalmanızı sağlayan en değerli yiyecek yağsız yoğurt olduğunu unutmayın. Yoğurt laktik asit ile toksin atımını sağlar ancak yüksek biyolojik değere sahip olan proteinler sayesinde de yağ yakımını arttırır. Zayıflama diyetinizi uygularken acıkınca 2-3 kaşık yoğurt ve 1 su bardağı ılık su tüketin hızla doygunluğa ulaştığınızı göreceksiniz.