Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Çabalıyor, sıkı diyet yapıyor ama zayıflayamıyor musunuz? Yılmak yok. Mutlaka bazı konularda yanlış bilgi ile vücudunuzu yönlendiriyor olabilirsiniz. Çünkü kan tahlillerinde hormonsal bir sorunu olmayan, metabolizma hızı gayet iyi çalışan, beslenme planında doğru besinler seçen ve yiyen, düzenli fiziksel aktiviteyi yapmaya özen gösteren kişilerin...

Çabalıyor, sıkı diyet yapıyor ama zayıflayamıyor musunuz? Yılmak yok. Mutlaka bazı konularda yanlış bilgi ile vücudunuzu yönlendiriyor olabilirsiniz. Çünkü kan tahlillerinde hormonsal bir sorunu olmayan, metabolizma hızı gayet iyi çalışan, beslenme planında doğru besinler seçen ve yiyen, düzenli fiziksel aktiviteyi yapmaya özen gösteren kişilerin kilo verememesi için 5 büyük hata olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bu 5 büyük hatayı yapıyorsanız zayıflamanız hatta özellikle karın çevresi ve içi yağ depolarınızı azaltmanız oldukça zor.

1. Spor Öncesi ve Sonrası Besin Tüketmek: Spor salonlarında zayıflamak için uğraşan birçok kilolu kişiye spordan önce karbonhidratlı spordan sonra da protein içeren bir yiyecek yemeden spor yapmaması tembihlenir. Bir süre sonra zayıflamaya çalışan kişinin kilo kaybetmemesi sonrasında vücut analizi yapılır ve kasların artmış yağların azalmış denir. Öncelikle zayıflamak için kardiyo yapan kişilerin eğer aktif spor yapma süreleri 70 dakikayı geçmiyorsa spor öncesi karbonhidrat sonrası protein yemelisin kuralı çoğu kilolu kişi düzenli zayıflatmaz. Tam tersine fazla kalori alarak yağlanmasını bile sağlayabilir. Ayrıca zayıflarken zaten çok kilolu kişi ağır tempoda spor yapamayacağından haftada 4-5 kere ortalama 60 dakika yaptığı spor ile de kasları hiçbir koşulda artmaz. Sadece kas kaybının engellenmesi sağlanabilir. Birçok araştırma 60-70 dakika süren aktivitelerde vücudun ek karbonhidrata gereksiniminin olmadığını bildiriyor. Bu nedenle yürüyüşünüzü 4-5 kere 70 dakika yapın ama egzersiz öncesi ve sonrasında normal zayıflama diyetinizin dışında bir yiyecek tüketmeyin. Bol su veya maden suyu egzersiz boyunca içmek zayıflamanın sürekliliğini sağlayan en temel unsur olduğunu unutmayın.

2. Zayıflarken Kasları Korumak İçin Yumurta Beyazı Tüketmek: Vücut geliştiricilerden kalan bu beslenme önerisi aslında zayıflama diyetinde hiçte geçerli değil. 3 yumurta beyazından yenilecek omlet değil günlük toplam aldığınız sağlıklı hayvansal protein kaynaklarından ne kadar aldığınız ve doğru seçimleriniz kasların kaybını önlemektedir. Unutmayın yediğimiz her protein de kas yapımına gitmemektedir. Zayıflama diyeti uygularken spor yapıyorsanız günlük protein ihtiyacınızı kilonuzu 1.1 ile çarparak bulabilirsiniz. Örneğin 72 kg ağırlığa sahipseniz 77 gram günde protein almak ve her gün düzenli ortalama 60-70 dakika yürüyüş, bisiklet, eliptik veya tenis oynamanız kasların korunmasında yeterli. Bu 77 gram proteini ister balık, süt, tavuk, yoğurt, yumurta ve kırmızı etten sağlamanız yeterli. Çünkü siz vücut geliştirme yapmıyor zayıflamak, incecik bir bedene sahip olmak için çabalıyorsanız dengeli protein almanıza dikkat etmeyi planlamanız yeterli.

3.  Krallar Gibi Kahvaltı Yapmak: Kilo problemi yaşayan kişilerin enerji harcama sorunları olduğundan az kilo fazlalığı olan kişilere göre krallar yani daha yoğun bir kahvaltı yapmaları zayıflamayı kolaylaştırmak yerine zorlaştırmaktadır. Yapılan araştırmalar şişman kişilerin kahvaltıyı geç ve oldukça yoğun yaptığını gösteriyor. Zayıflatıcı kahvaltı uyandıktan sonra en fazla 2 saat içinde yapılan ve maksimum 400 kaloriyi geçmeyen sağlıklı besinlerden oluşması gerektiğini belirtiyor. Gerçek bilim verileri zayıflamayı hedeflemiş kilo problemi olan kişilerin küçük porsiyonda kahvaltı yapan kişilerin daha sonraki öğünlerinde de daha az yemeyi tercih ettiklerini gösteriyor.

4. Acıkmama Ya Da İş Yoğunluğu Nedeniyle Öğle Yemeğini Atlamak: Düzenli zayıflamanın en önemli noktası öğün düzenidir. 3 ana öğün her zaman kaliteli zayıflatır. Kahvaltı yapmamak sağlıksızdır ancak öğle yemeğini atlamak en tehlikelisidir. Çünkü öğle öğünü vücudun kalori harcamasını arttıracak en değerli öğündür. Bu öğünü atlamak gece yatana kadar olan sürede doyumu zorlaştıracak ve sürekli atıştırmaya yönelmenizi sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar öğle öğününü atlayarak günde sadece 2 öğün yemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin daha hızlı kilo aldığını, zayıflamaya çalışan kişilerin de düzenli kilo veremediğini bildirmektedir. Öğle yemeklerinizi kahvaltı öğününüzden en az 4-5 saat geçtikten sonra yemeyi ihmal etmeyin.

5. Yemek Servisindeki Materyalleri Büyük Seçmek: Bilimsel analizler aynı miktarda yemeği farklı tabaklarda sunulduğunda şişman kişilerin doyup doymamada ön yargılı fikirler yürüttüklerini göstermektedir. Çalışmalar belirli doyum sağlayan miktardaki temeği büyük boyutlu bir tabakla servis ettiğinizde istemsiz olarak yemeği doğal olarak azmış gibi gören zayıflamaya çalışan şişman bireyin daha fazla yemeğe yöneldiğini bildirmektedir. Bu nedenle yemek tabağı veya yemek kaşığı büyük olan kişilerin porsiyon kontrollerinin de zor olacağı ve kilo verirken sağlıklı seçimlerde bulunsa dahi fazla yemekten dolayı kilo veriminin de zorlaşacağı belirtilmektedir. Yemeklerinizi aynı porsiyonda ve küçük tabaklarda servis edin.  Böylece göz doygunluğunu da yakalayarak uygun porsiyonda yemekle düzenli zayıflamanız da kolaylaşacaktır.