Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Geçen hafta Dünya Sağlık Örgütünden işlenmiş tüm et çeşitleri için kanser ve kalp açısından büyük risk yaratan yiyecekler olduğunu açıkladı. İçine hayvansal yağ, nitrit ve nitrat gibi kimyasallar konularak hazırlanan salamdan sosise, sucuktan jambona kadar tüm işlenmiş etlerin sigara kadar tehlikeli olduğunu duyurdu. Bunun üzerine Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, işlenmiş ve kırmızı et tüketiminin...

Geçen hafta Dünya Sağlık Örgütünden işlenmiş tüm et çeşitleri için kanser ve kalp açısından büyük risk yaratan yiyecekler olduğunu açıkladı. İçine hayvansal yağ, nitrit ve nitrat gibi kimyasallar konularak hazırlanan salamdan sosise, sucuktan jambona kadar tüm işlenmiş etlerin sigara kadar tehlikeli olduğunu duyurdu. Bunun üzerine Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, işlenmiş ve kırmızı et tüketiminin haftada kişi başı 500 gramı geçmesinin bu besinlerdeki sağlıksız besin bileşenlerinin bağırsağı saran dokuya zarar vererek kolon kanserine neden olabileceğini de belirtti. Sizlere yıllar süren Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre besin seçiminde dikkat etmeniz gereken 9 ana noktayı belirtmek istiyorum.

1 Düzenli Aktiviteden Asla Vazgeçmeyin: Her türlü spordan kendi yaşamınıza uygun olanını seçin. Yürüyüş, tenis, yüzme, bisiklet, dans, pilates, yoga veya futbol. Hangi aktiviteyi yaptığınızın çok önemi yok. Yeter ki bir aktiviteyi düzenli uygulayın.

2 Zeytinyağından Başkasını Kullanmayın: Katı yağları yemeyin. Kuyruk yağı, kaymak, krema, şarküteri ürünlerinde bulunan hayvansal yağları yemeklerinizde kullanmayın. Sıvı yağ olarak ayçiçek, soya, kanola, mısırözü, fındık yağı yerine sadece zeytinyağını az miktarda kullanmanız yeterli.

3 Beyaz Unlu Tüm Besinlerden Uzak Durun: Beyaz ekmek değil, pasta, poğaça, açma, simit, börek ve kekler de beyaz undan yapılır. Bu nedenle bu yiyeceklerin kepekli, çavdarlı veya tam buğday unundan olanlarını tercih etmelisiniz. Beyaz pirinç ve patates yerine, bulgur, buğday ve integral makarnayı tercih ediniz.

4 Bolca Sebze Uygun Miktarda Meyve: Kronik hastalıklar ve şişmanlıktan korunmanın yolu bolca taze sebze yemekten geçiyor. Taze sebzeleri kendi suyunda pişirerek, salata veya fırında cipsler halinde yiyebilirsiniz. Meyveler antioksidan ve diyet lifi kaynağı olduğu kadar früktoz da içeriyor. Günde maksimum 50 grama kadar früktoz beslenmede sağlıklı. Bunun için 2-4 porsiyon kadar taze meyve yemek çok sağlıklı olduğunu unutmayın.

5 Proteinler Yeterli Miktarda Olmalı: Sağlığı korumak için yağsız kırmızı eti mümkün olduğunca haftada 500 gramın altında yemeye özen gösterin. Daha sıklıkla derisiz tavuk – balık –hindi veya yumurtayı çeşitlendirerek tüketin. Aşırıya kaçmayın. Aşırı proteinli yiyecekleri tüketmek sağlık için büyük risk.

6 Süt ve Süt Ürünlerini Mutlaka Tüketin:  Kalsiyumdan zengin beslenmek birçok hastalıktan ve şişmanlıktan sizi korur. Kalsiyum kaynaklarının hayvansal kaynakları fonksiyonel açısından vücuda yararı ve kullanılabilirliği daha etkin olduğunu unutmayın. Az yağlı veya yağsız süt ürünlerine öncelik verin. Süt ve süt ürünlerinin keçi, koyun veya inek kaynaklı olması kalsiyum içeriği açısından farklı olmadığını bilin. Yeşil yapraklı sebzeler, badem, susam ve yumurtanın kabuğunun bolca kalsiyum içerdiği ancak vücutta kullanımı düşük olduğu için ana kalsiyum kaynağı olarak değil yeterli kalsiyumu desteklemek için beslenmenizde bulundurabilirsiniz.

7 Kronik Hastalıklara Folik Asit İle Savaş Açın: Beslenmenizin demir minerali ve folik asitten zengin beslenmeyi ihmal etmeyin. Mineral ve vitaminden zenginleştirilmiş yiyecekleri beslenmenizde daha fazla yer verin. Kuru baklagiller , koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit; yağsız etler ve yumurta demir ihtiyacınız için temel yiyecekler olmasına dikkat edin.

8 Şeker ve Tuz Sağlıksız: Şeker yerine bal, tuz yerine baharatları tercih edin. Şişmanlıktan tansiyona kalpten kansere kadar birçok hastalığa geçişi kolaylaştıran bu iki besini mümkün olduğunca tüketmeyin.

9 Susamadan Bolca Temiz Su: Öğünlerden önce 2 küçük bardak su içmeyi önemseyin. Ve gün boyunca susamayı beklemeden şişelenmiş doğal temiz suları tercih edin. Doğal maden suyunu da su yerine tüketebilirsiniz.