Farketmeden Diyet

Vejeteryan Beslenenler İçin Sağlığı Koruyucu Önlemler

Sağlığımıza ilaç gibi etki edecek yiyeceklere ihtiyacımız var. Neden mi? Çünkü Dünya Sağlık Örgütü; diyete bağlı gelişen kronik hastalıkların ölümlerin % 73’ünden, hastalıkların daha da kötüye gitmesinin ise % 60’ından sorumlu olduğunu bildiriyor. 2015 yılına çok az kaldı ve Dünya Sağlık Örgütü 5 yıl önce yayınladığı raporunda dünya nüfusunun 15 yaş üzeri bölümünde yaklaşık 700 milyonunun kilolu ve 2.3 milyar kişinin aşırı şişman olması beklendiğini açıklamıştı. Bu durum gösteriyor ki; yemeye bağlı şişmanlık...


Sağlığımıza ilaç gibi etki edecek yiyeceklere ihtiyacımız var. Neden mi? Çünkü Dünya Sağlık Örgütü; diyete bağlı gelişen kronik hastalıkların ölümlerin % 73’ünden, hastalıkların daha da kötüye gitmesinin ise % 60’ından sorumlu olduğunu bildiriyor. 2015 yılına çok az kaldı ve Dünya Sağlık Örgütü 5 yıl önce yayınladığı raporunda dünya nüfusunun 15 yaş üzeri bölümünde yaklaşık 700 milyonunun kilolu ve 2.3 milyar kişinin aşırı şişman olması beklendiğini açıklamıştı. Bu durum gösteriyor ki; yemeye bağlı şişmanlık ve onun getirdiği sağlık sorunları vücutta ciddi hasarlara neden olacağından mutfağımızda bulundurmamız gereken yiyeceklerin en etkin olanlarını sürekli tüketmenin oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Daha da ürkütücü bir boyutu size açıklamam gerekirse; eğer dünya nüfusu sağlıklı beslenmezse kötü beslenmenin oluşturacağı kronik hastalıklara bağlı olarak 2030 yılında 23.6 milyon kişinin hayat veda etmesi bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü; her 40 saniyede bir insanın kalp krizi ile karşı karşıya olduğunu, her 4 dakikada bir kişinin ise kalp krizinden öldüğünü, dünya nüfusunun % 21 kadarının tansiyon olduğunu bilmeden yaşadığını belirtiyor. Son olarak dünya nüfusunun 2025 yılında % 30 artması beklenirken, diyabetli hasta sayısının ise % 114 artacağı öngörülüyor. Bu nedenle maksimum mutlu yaşam için yiyecek kaynaklarınızdan en değerli olanlarını bugünden hayata geçirerek bu girdaptan kurtulmanız olası. Bu hafta sizlere 5 adet ilaç etkisi yaratarak kanserden diyabete kadar koruyacak sihirli meyveleri açıklamak, hayatınıza nasıl geçireceğinizi de anlatmak istiyorum.

Elma: Taze elma ya da taze elma suyunun vücuttaki etkisi 1500 mg değerinde C vitamini aktivitesi kadar etkili olduğunu bilmenizi isterim. Elmada bulunan klorojenik asit ve quersetinler hastalık etmeni olan serbest radikallerin tamamen iç bedenden temizlenmesini sağlayan güçlü etkiye sahiptir. 2012 yılında Avrupa Biyokimya dergisinde taze elma tüketmenin hücresel enerjiyi etkilediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, yaşlanma ve tümör oluşumu karşıtı olduğu bildirilmiştir. Düzenli elma yiyenlerin kalp damarlarının bu güçlü bileişkleri çok yüksek düzeyde içermesi nedeniyle sağlıklı olduğu, kolesterollerinin yükselmediği ve kalp krizi geçirme risklerinin de olmadığını gösteren onlarca önemli araştırma bulunmaktadır. En değerli elma kırmızı elmadır. Onu yeşil ve sarı olanı takip eder. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde ya da sağlıklı yaşam için mutfağınıza öncelikli olarak kırmızı elmayı almanızı tavsiye ederim. Günde 2 adet veya 1 küçük bardak taze elma suyu sizi hastalıklardan koruyacak, zayıflatacak ve bağışıklığınızı güçlendirecektir.

Çilek: Bol miktarda antosiyanidin ve flavonlar içeren çilek akciğer, meme, ağız, yutak, prostat ve kolon kanserine neden olan tümörlerin oluşumunu kesinlikle baskılar. Detoks yapan enzimleri çok hızlı harekete geçiren çilek güçlü bir enfeksiyon koruyucudur. Düzenli çilek yiyerek iyi huylu kolesterolünü yükseltebilir, damarlara yağ birikintilerini eritebilir ve tansiyonu dengeleyebilir. 2012 yılında yayınlanan Avrupa Besin Kimyası dergisinde çileğin içinde bulunan gallotanin denilen bileşenin kalp hastalıklarının korunmasından ilaçtan bile daha etkili olduğunu belirtmektedir. Çilek sera ya da mevsiminde rahatlıkla tüketilebilir. Çileği yemeden önce muhakkak 1 çay bardağı sirke ile hazırlanmış 1 L temiz suda en az 20 dakika beklettikten sonra iyice durulayarak kurutup yenmelidir. Çilek taneleri iri ve koyu kırmızı ya da küçük açık pembe olduğunda vücuda daha etkilidir. Taze çileği günde 15 adeti geçmeden taze olarak yoğurt ya da süt ile tüketmek ilaçtan da etkilidir.

Nar: Ellajik asitten en zengin olan nar, deri, kolon, prostat, meme ve akciğer kanserine neden olan hücrelerin vücutta oluşmasını önlemektedir. Narın en önemli etkisi genel olarak kanser ve kalp hastalıklarını önleme üzerinedir. Nar sigara içenlerden, şişmanlığa, yaşlanma sürecinin yan etkilerinden yüksek yağlı beslenmenin yarattığı hasara kadar birçok olumsuzlukları şansa çevirebilen ender meyvelerdendir. Nar taze olarak yenilmelidir. Düzenli olarak günde 1 adet küçük nar yiyenlerin; yağ depoları azalmakta, vücudun toplam antioksidan kapasitesi çok hızlı yükselmekte, kolesterol düzeyi düşmekte, insülin düzeyi azalmakta ve karın iç bölgesi yağlanma direk ortadan kalkmaktadır.

Portakal ve limon: Bolca herperitin içeren portakal ve limonderi, meme, akciğer, karaciğer, mide ve kolon kanseri hücrelerinin oluşmasını önleyici etkiye sahiptir. Düzenli limon ve portakal yediğinizde herhangi detoks merkezine gitmenize gerek kalmadan direk karaciğerdeki detoks enzimlerinin kuvvetli ve hızlı çalışmasını tetikleyerek vücudunuzu arındırır. İyi huylu kolesterolü yükseltir ve yüksek tansiyonu düşürür. Salatalara limon suyu ekleyin, limonun kabuğunu iyice yıkayarak su şişenize atın. Her sabah 1 su bardağı ılık suya az limon sıkıp için. Her gün 1 adet protakal da yemeği ihmal etmeyin. Portakalın kan kırmızısı en değerli olduğunu untumayın.

Kırmızı ve siyah üzüm: Sinir sistemi koruyucusu olan üzüm astıma da iyi gelen bir meyvedir. Karaciğeri koruyan, kanser savar ve eklemlerin iltihaplanmasına kadar koruyucu etkisi olan üzümün kırmızı ve siyah olan tipi en değerlisidir. Bu etkileri sağlayan bileşeni resveratroldür. Üzümün siyah ya da kırmızı çeşidini kesinlikle kabuğu ve çekirdekleri ile yemek gerekir. Taze meyve olarak 1 küçük salkım ya da taze meyve suyu şeklinde 1 küçük su bardağı olarak tüketilmesini öneririm.

Görüldüğü gibi mevsime uygun olarak hangisi çıkarsa onu mutfağımıza almak oldukça kolay. Portakalın çıktığı mevsimde çilek almak zorunda değilsiniz. Çilek mevsimini beklemeniz yeter. Elma her mevsim yenilebilen meyve olduğundan sağlık koruyucu endişe sağlayacak bir eksiklik asla 4 mevsimde de yaşamazsınız. Günde en az 2 porsiyon meyve yemenizi ve bu meyvelere önem vererek alışverişlerinizi yapmanızı öneririm. Böylece zayıflayabilir, kanser – diyabet – kalp hastalıklardan korunabilir ve yıllara meydan okuyarak yaşlanma karşıtı etkiyi iç organlarınızı temizleyerek yaratabilirsiniz.